Skip to main content

رایج‌ ترین خطاهای مرورگر صفحات وب و معنی آن‌ها هنگام گشت‌وگذار در وب سایت‌ها، قطعاً در ظاهر با یک‌سری کدهای خطایی مانند ۴۰۴، ۵۰۲ و غیره روبه‌رو شده‌اید که پشت هر یک از آن‌ها یک‌سری معنی و مفهوم قرار دارد. در واقع آشنایی با پیام خطاهای مرورگر به شما کمک می‌کند در صورت بروز هرگونه مشکل احتمالی در اتصال، مشکل را برطرف کنید.

معنی خطاهای مرورگر

مهم‌ترین خطاهای مرورگر شامل خطای ۴۰۰، ۴۰۱، ۴۰۳، ۴۰۴، ۴۰۸ و … است. هریک از این خطاها معانی مخصوص به خود را دارند. با دانستن علت و معنی این خطاها، می‎توان درجهت برطرف نمودن آن‌ها اقدام نمود.

خطای ۴۰۰

این خطا به معنای مشکل در ارسال url از طرف کاربر است و بدین معنی است که در زمان واردکردن آدرس URL در مرورگر، نام ارسال از طرف شما در سرور وجود نداشته و با کاراکترهای نامفهوم همراه است.

خطای ۴۰۱

این ارور یک خطای مربوط به HTTP است و زمانی رخ می‌دهد که صفحه‌ای را که در اینترنت جستجو کرده‌اید، قابل دسترس نیست. قدم اول برای دسترسی به این وب سایت‌ها، استفاده از شناسۀ کاربری و همچنین رمز ورود است. درصورت لاگین شدن هم با مشکل مواجه شدید؛ به این معناست که اکانت شما به هر دلیلی معتبر نیست.

خطای ۴۰۳

خطای ممنوع (۴۰۳) وقتی اتفاق می‌افتد که صفحه وبی را که می‌خواهید در مرورگر خود باز کنید، منبعی است که شما اجازۀ دسترسی به آن را نداریدو معمولاً به یکی از این دو دلیل این خطا را دریافت می‌کنید؛ اولین مورد این است که صاحبان وب سرور، مجوزهای دسترسی را به‌درستی تنظیم کرده‌اند و شما واقعاً اجازۀ دسترسی به این منبع را ندارید. دلیل دوم این است که دارندگان وب سرور، به‌طور نادرست مجوزهایی تنظیم کرده‌اند که شما از دسترسی به آن‌ها محروم می‌شوید.

خطای ۴۰۴

خطای ۴۰۴ یکی از رایج‌ترین خطاهای مرورگر است که هنگام مرور اینترنت می‌توانید پیدا کنید. این خطا به این معنی است که مرورگر شما قادر به برقراری ارتباط با وب سایت یا سروری است که می‌خواهید به آن متصل شوید، اما سرور یا وب سایت نمی‌تواند آنچه را که شما به دنبال آن هستید پیدا کند و به این ترتیب با یک خطای ۴۰۴ مواجه می‌شوید. دلایل زیادی مانند پیوندهای حذف‌شده یا انتقال محتوای جابه‌جا و غیره، در پشت خطای ۴۰۴ وجود دارد. اما نکتۀ خوب این است که صفحه خطا را می‌توان به‌راحتی با روش‌های مختلف توسط طراح وب مربوطه یا سرور تنظیم کرد و آن‌ها را قادر به ارائۀ گزینه‌های جایگزین برای کاربران کرد.

خطای ۴۰۸

خطای اتصال به این معنی است که درخواست ارسال‌شده توسط رایانۀ شما در بازۀ زمانی از پیش تعیین‌شده، برآورده نمی‌شود. دلایل این نوع خطا ممکن است این باشد که سرور واقعی یا رایانه‌ای که می‌خواهید به آن دسترسی پیدا کنید، آنطور که باید پاسخی نمی‌دهد، روتر شما بد پیکربندی شده است یا مشکل اتصال شما در شبکه وجود دارد. از آنجا که خطای Connection Timed Out اطلاعات دیگری را برای مشخص کردن مسئله ارائه نمی‌دهد، سعی کنید به وب سایت‌های دیگر دسترسی پیدا کنید. اگر بتوانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید، ممکن است مشکل در وب سایت یا سرور مورد بازدید شما باشد. اگر نمی‌توانید به کل اینترنت دسترسی پیدا کنید، ممکن است این یک مشکل شبکه باشد، در این صورت شما نیاز به عیب‌یابی روتر خود دارید یا با ISP خود تماس بگیرید.

خطای ۵۰۲

خطای Bad Gateway چندان رایج نیست، اما هر زمان که این خطا را دریافت کردید، فقط بدان معنی است که سروری که به‌عنوان یک دروازه فعالیت می‌کند، پاسخی نامعتبر از سرور بالادست دریافت کرده است. بیشتر اوقات، مشکل خارج از رایانۀ شما است و به دلیل وجود مشکلات موجود در سرورها، این خطا ایجاد می‌شود و هیچ کاری برای حل این مشکل وجود ندارد. اما گاهی اوقات کوکی‌ها یا حافظۀ نهان نامعتبر ممکن است باعث بروز خطای ۵۰۲ شوند که در این صورت شما باید دسترسی خود را به مرورگر خود تمیز کنید تا به آن سرور یا وب سایت دسترسی پیدا کنید.

خطای ۵۰۳

پیغام در دسترس نبودن سرویس یکی از خطاهای مرورگر است، این خطا هنگامی رخ می‌دهد که سرور وب سایت در آن لحظه قابل دسترس نیست. دلیل این امر می‌تواند مسئلۀ روتر شما یا خود سرویس DNS باشد. در این موارد، راه‌اندازی مجدد روتر خود را در نظر بگیرید یا خدمات DNS مورد استفاده خود را برای حل مسئله تغییر دهید.

خطاهای ۵۰۳ Service Unavailable می‌تواند در هر مرورگر، سیستم عامل از جمله ویندوز ۱۰، ویندوز ایکس‌پی، سیستم عامل مک و غیره و حتی در تلفن همراه و دیگر رایانه‌های غیرمتداول نمایش داده شود. هر جا دسترسی به اینترنت است ممکن است شما با خطای ۵۰۳ در موقعیتی خاص مواجه شوید.

خطای ۵۰۴

این خطا به‌عنوان یکی از خطاهای مرورگر است، معمولاً زمانی مشاهده می‌شود که یک سرور پاسخ مناسبی در زمان مناسب از سرور بالا دستی دریافت نکند. این درخواست‌های سرورها معمولاً برای باز کردن یک صفحه وب و یا درخواست‌های تکمیلی مرتبط با آن هستند. این معمولاً بدان معنی است که سرور دیگر به درستی کار نمی‌کند. خطاهای رخ داده‌ای که عدد ابتدایی آن‌ها با ۵ شروع می‌شود در سری خطاهایی است که در سمت سرور رخ خواهد داد.

خطای عدم اتصال

عدم امکان اتصال به این معناست که مرورگر وب شما به دلیل وجود سرور یا وب سایت هدف، در حال حاضر به هر دلیلی در دسترس نیست و یا در حال تجربه مشکلات فنی قادر به انجام درخواست شما نیست. بعضی اوقات، ممکن است شما دیوار آتش یا پروکسی خود را اشتباه پیکربندی کرده باشید که به نوبه خود مانع از دسترسی به وب سایت می‌شود. در این موارد سعی کنید فایروال خود را غیرفعال کنید یا تنظیمات پروکسی را تغییر دهید.

هشدارهای فیشینگ و یا محتوای مخرب

هشدارهای فیشینگ و محتوای مخرب برخی از بهترین موارد در مورد مرورگر مدرن است زیرا آن‌ها را از افتادن در مقابل کلاهبرداری‌های اینترنتی محافظت می‌کند. هر وقت مرورگر شما هشدار فیشینگ را نشان می‌دهد، به این معنی است که وب سایتی که به آن مراجعه می‌کنید چیزی نیست که شما فکر می‌کنید و وب سایتی که مشاهده می‌کنید جعلی است. کراکرها معمولاً از این تکنیک‌های فیشینگ برای سرقت رمزهای عبور و سایر اطلاعات مهم شما استفاده می‌کنند. در این موارد، با کلیک بر روی پیوندهای نمایش داده‌شده در وب یا ایمیل‌ها و به‌صورت دستی آدرس URL وب سایت را وارد کنید تا مطمئن شوید.